KLIMATYZACJA – DOBRA czy ZŁA?

 

Klimatyzacja zapewnia nasz komfort i jest integralną częścią naszego obecnego stylu życia! Warto jednak wiedzieć jak może wpływać na nasze zdrowie.

 

Uznaje się, że klimatyzacja prawdopodobnie zapewnia więcej korzyści niż niedogodności. To jest powód jej niezaprzeczalnej popularności, zwłaszcza w okresie letnim!.

To, czy klimatyzacja jest korzystna, czy szkodliwa, zależy od wielu czynników. Do najważniejszych zaliczamy:

  • wiek i stan zdrowie użytkowników
  • warunki użytkowania systemu klimatyzacji, w tym stopień chłodzenia
  • jakość i konserwacja instalacji

KLIMATYZACJA – BŁOGOSŁAWIEŃSTWO PODCZAS UPAŁÓW

Klimatyzacja może być korzystna, zwłaszcza podczas fali upałów. Poprawia jakość i komfort snu, szczególnie osobom, którym przeszkadza ciepło (tj. Kobiety w ciąży lub kobiety, u których podczas menopauzy występują uderzenia gorąca). Dodatkowo może zmniejszyć ryzyko:

  • Przegrzania i odwodnienia, szczególnie u osób podatnych (dzieci, osoby starsze lub niedożywione)
  • problemów sercowo-naczyniowych u predysponowanych osób
  • objawów związanych z chorobami układu oddechowego, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Pomimo wielu zalet klimatyzacja może mieć również szkodliwe skutki dla zdrowia.

ALERGIE

Stosowanie klimatyzacji jest zazwyczaj zalecane dla alergików „sezonowych”, ponieważ ogranicza narażenie na pyłki obecne w powietrzu na zewnątrz. Ten pyłek jest odpowiedzialny za sezonowe objawy alergii. Jednak systemy klimatyzacji, zwłaszcza jeśli są słabo konserwowane, mogą zawierać wysokie stężenie pyłu i pyłku, co sprzyja kontaktowi z alergenami, które powodują pogorszenie objawów.

Co więcej, dla niektórych osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa lub inne problemy z oddychaniem, to pleśń (mikroskopijny grzyb) powoduje nieprzyjemne objawy. Pleśń uwalnia zarodniki w powietrzu, które są następnie wdychane przez osoby nadwrażliwe, a mianowicie dzieci, osoby starsze i osoby mające problemy ze zdrowiem (osłabiony układ odpornościowy, astma, ciężkie alergie.).

 

INFEKCJE

Klimatyzator może zawierać zarazki, w tym wirusy, bakterie i grzyby (lub pleśń). Może to promować infekcje układu oddechowego, które są mniej lub bardziej poważne, na przykład od zwykłego przeziębienia do legionellozy.

Bakterie, które są odpowiedzialne za infekcję, czasami przebywają w systemach klimatyzacyjnych. Można to wytłumaczyć tym, że rozprzestrzenia się łatwiej w obecności ciepłej i stojącej wody. Niektóre systemy klimatyzacji wykorzystują obwody chłodzone wodą. Bakterie rozmnażają się, a następnie są uwalniane do powietrza, skąd bezpośrednio dostają się do naszego organizmu.

 

CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO

Osoby cierpiące na astmę powinny ograniczyć ekspozycję na klimatyzację. Zimno jest jednym z czynników, które wywołuje typowe objawy astmy, takie jak kaszel, świszczący oddech i duszność. Ponadto przedłużająca się ekspozycja na klimatyzację może przyczynić się do pogorszenia astmy i rozwoju zakażeń płuc wynikających z tego stanu.

Dlatego, w zależności od kontekstu, klimatyzacja może być korzystna lub szkodliwa dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego.

INNE EFEKTY

Zbyt zimna klimatyzacja może prowadzić lub pogarszać inne objawy i problemy zdrowotne. Oto kilka przykładów:

  • suche, podrażnione oczy, usta, gardło lub drogi nosowe
  • bóle głowy
  • ból gardła
  • utrata głosu
  • artretyzm

PORADY

Używaj klimatyzacji z umiarem.

Unikaj znacznych różnic między temperaturami wewnątrz i na zewnątrz. Zalecany jest maksymalny zakres 8 ° C.

Upewnij się, że wszystkie systemy klimatyzacji są dobrze utrzymane, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

Sprawdź, czy w instalacjach nie ma wody stojącej. Jeśli twój system korzysta z wody, upewnij się, że jest regularnie zmieniany.

Przeczytaj instrukcję obsługi klimatyzacji i postępuj zgodnie z jej zaleceniami.

Regularnie wymieniaj lub czyść filtry.

Jeśli to możliwe, wybierz system klimatyzacji wyposażony w system oczyszczania powietrza.

Klimatyzacja ma wiele zalet z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia, ale nie jest pozbawiona ryzyka. Najlepiej być dobrze poinformowanym, aby mądrze i bezpiecznie z niej korzystać.